Zarastanje zubnog mesa nakon vađenja umnjaka
Mnoge pacijente zanima kako napreduje zarastanje zubnog mesa nakon vađenja umnjaka te koliko dugo traje oporavak. Vađenje zuba može biti jednostavno ili komplicirano, a alveotomija (vađenje umnjaka) svakako spada u kategoriju kompliciranog vađenja. Taj zahvat treba prepustiti u ruke oralnom kirurgu jer ponekad mogu nastati komplikacije. Jedna od njih je sporo zarastanje zubnog mesa.
Zašto je vađenje umnjaka ponekad jako komplicirano?
Vađenje ili ekstrakcija umnjaka je oralnokirurški zahvat kojim se zub odvaja i uklanja iz zubne čašice (alveole).
Koliko će teško biti vađenje, ovisi o više čimbenika:
• obliku
• veličini
• položaju
• mjestu zuba u čeljusti.
Kada procijenimo da će vađenje zuba biti otežano, to znači da je neophodno odstraniti dio tkiva desni, kosti ili oboje.
Iako niču posljednji, umnjaci često ne mogu u potpunosti niknuti ili ostaju zatočeni zbog neke prepreke, stoga govorimo o impaktiranim ili retiniranim umnjacima, ovisno je li riječ o mehaničkoj zapreci ili zapreci neke druge naravi. Sve dok umnjak ne stvara probleme, ne preporučujemo njegovo vađenje.
Kada vadimo umnjak, skalpelom se radi rez na zubnom mesu, a vrlo često zub zbog veličine i njegova položaja moramo prepiliti na više komada kako bismo ga mogli izvaditi. Iako komplicirano vađenje zuba obično traje nekoliko minuta, vađenje umnjaka ponekad traje duže od pola sata.
Boli li oporavak nakon vađenja umnjaka?
Vađenje umnjaka ne boli jer se izvodi pod lokalnom anestezijom, ali pacijent može osjetiti pritisak na zub ili čuti pucanje kosti. Nakon prestanka djelovanja lokalne anestezije, pacijent može početi osjećati bol pa se zato savjetuje uzimanje analgetika.
Kako teče oporavak pacijenta – zarastanje zubnog mesa nakon vađenja umnjaka
Kada oralni kirurg izvadi zub, rana se šiva, a zatim se na nju postavlja debeli sloj gaze koju pacijent treba jako zagristi kako bi stalo krvarenje i započeo proces zacjeljivanja. To znači da se čeka dok se ne počne stvarati ugrušak. Gaza se obično uklanja nakon 15-20 minuta te se pacijent upućuje kući.
Otekline, blage modrice i nelagoda posve su uobičajene pojave, a ovisno o osjetljivosti pacijenta, prolaze za 3-14 dana. Preporučujemo držanje hladnih obloga na onoj strani obraza gdje je izvađen zub.
Nakon vađenja zuba organizam u rani stvar:
• krvni ugrušak
• kost.
Kako teče zarastanje zubnog mesa nakon vađenja umnjaka?
Stavljanje sterilne gaze na šavove neposredno nakon vađenja zuba i šivanja rane radi zaustavljanja krvarenja, prvi je korak u procesu zarastanja zubnog mesa. Pacijente upozoravamo da moraju čvrsto zagristi gazu i tako je držati 20-ak minuta bez pričanja, kako bi se ostvario jak pritisak na ranu i spriječilo daljnje krvarenje. Iduća faza je stvaranje krvnog ugruška, a to je znak da zarastanje zubnog mesa nakon vađenja umnjaka ide svojim prirodnim tijekom.
Koliko treba vremena da rana zaraste?
Zarastanje zubnog mesa nakon vađenja umnjaka nije jednostavan proces jer se treći ili četvrti dan počinju stvarati nove krvne žile, a dva tjedna kasnije rana je prekrivena novom sluzokožom (sluznicom).
Naime, nakon 2-3 dana rana postaje bjeličasta zbog ispiranja crvenih krvnih zrnaca pljuvačkom i proliferacijom fibrina, što je normalan proces zarastanja. Za to vrijeme stvaraju se nove krvne žile, a nova sluznica nastaje za dva tjedna. Obnavljanje kosti traje najduže, počinje nakon šest tjedana, a završava šest mjeseci nakon vađenja zuba.
Smjernice za pravilno zarastanje zubnog mesa nakon
vađenja umnjaka
Prva 24 sata presudna su za pravilno zacjeljivanje rane:
○ Treba izbjegavati diranje rane prstima i jezikom.
○ Izbjegavajte kihati ili kašljati u prvih sat vremena.
○ Povišen tlak može izazvati dodatno krvarenje pa se zbog toga preporučuje izbjegavanje podizanja ruku
iznad područja vađenja zuba.
○ Poželjno je da pacijent miruje jer odmor bez stresa osigurava normalan krvni tlak, što pomaže
zgrušavanju krvi, odnosno zarastanju rane.
○ Preporučujemo pacijentima da ne spavaju bočno na onoj strani na kojoj je izvađen zub, kako se rana
ne bi dodatno nepotrebno zagrijavala.
○ Prve dane treba jesti tekuću ili mekanu, pasiranu hladnu hranu ili hranu sobne temperature, a izbjegavati
vruću ili toplu, hrskavu, tvrdu te granuliranu hranu kako se ne bi iritiralo zubno meso ili čestice hrane
zavlačile u ranu između šavova.
○ Izbjegavajte začinjenu i ljepljivu hranu.
○ Izbjegavajte tople napitke i gazirana pića.
○ Grizite na drugu stranu, a ne na onu gdje je vađen zub.
○ Ne ispirite usta 48 sati nakon vađenja zuba, a naročito vodicom koja sadrži alkohol.
○ Izbjegavajte piti alkoholna pića prvih 24 sata.
○ Ne pušite prve dane nakon zahvata, a osobito se ne preporučuje prvih 24 sata.
○ Izbjegavajte bilo kakvu vrstu fizičkog napora prva dva dana.
○ Nije dobro piti na slamku zbog pritiska usisavanja koji može izazvati krvarenje.
○ Ne izlažite se suncu prvi dan nakon vađenja zuba. Zaboravite par dana na sunčanje!
○ U početku izbjegavajte četkati ranu i oko nje dok ne počne dobro zacjeljivati.

Moguće komplikacije nakon vađenja umnjaka
Lagana sukrvica je uobičajena pojava jedan ili dva dana nakon vađenja umnjaka, no potraje li krvarenje i bude li obilnije, smjesta se javite stomatologu.
Komplikacije
• infekcija zubnog mesa
• alveolitis
• krvarenje se ne smanjuje i ne prestaje ni nakon 24 sata
• prerana eliminacija krvnog ugruška, što može dovesti do bolne upale
• smanjeni osjet u ustima i na usnama i nakon popuštanja lokalne anestezije
• fraktura kosti čeljusti zna se dogoditi ako je vađenje umnjaka bilo izuzetno komplicirano
• otvor u sinusnoj šupljini nakon što je zub uklonjen s gornje čeljusti
Praksa pokazuje da visoki postotak od čak 96% ekstrakcija zuba prolazi bez ikakvih problema. Iako se komplikacije javljaju u 4% slučajeva, tom problemu treba ozbiljno pristupiti zbog moguće pojave suhe alveole.
Alveolitis
Alveolitis predstavlja poremećaj zarastanja rane. Stanje suhe alveole naziva se alveolitis, a javlja se kada se krv ne formira u ugrušak na mjestu gdje je izvađen zub. Sinonimi za alveolitis su: bolna alveola, suha alveola, lokalni ostitis te alveolarni neuritis.
Ovdje treba napomenuti da alveolitis ne nastaje isključivo kada se ne stvori krvni ugrušak, već može nastati zbog njegovog preranog odvajanja od tkiva. Zato smo napomenuli da pacijent ne smije jezikom dodirivati ranu odmah nakon vađenja niti prve dane energično ispirati usta. Naime, kost se ogoli te živčani završeci postaju izloženiji, što je poprilično bolno te usporava zarastanje zubnog mesa nakon vađenja umnjaka. Ovo se uglavnom može dogoditi drugi ili treći dan nakon ekstrakcije zuba.
Alveolitis je česta pojava kod impaktiranih, ukliještenih zuba, a naročito umnjaka. Ako vam se to dogodi, ne poduzimajte ništa na svoju ruku, nego se obratite stomatologu ili oralnom kirurgu koji će isprovocirati ponovno krvarenje rane kako bi se mogao napraviti novi ugrušak.
Pušač ste i trebate vaditi umnjak? Imajte na umu sljedeću činjenicu – stanje alveolitisa najčešće se događa kod pušača koji su nastavili pušiti odmah nakon vađenja zuba.
Infekcija
Ako primijetite jedan od znakova infekcije, odmah otiđite kod stomatologa:
• visoka tjelesna temperatura i groznica
• loš zadah koji ostaje i nakon četkanja zubi
• gorak okus koji ne prolazi nakon laganog ispiranja slanom vodom
• intenzivan bol koji kontinuirano traje unatoč analgeticima
• oticanje desni
• otečene žlijezde na vratu
• bol na mjestu ekstrakcije
• osjetljivost zuba
• utrnulost u ustima
• otok koji ne splašnjava
• prekomjerno krvarenje koje ne prestaje
• gnoj unutar otvorene rane.
Ako se krvni ugrušak raspadne, a to se može dogoditi 2-3 dana nakon vađenja zuba, javlja se lokalna upala zida zubne alveole što uzrokuje otežano zarastanje rane. Intenzivni, jaki i ponekad pulsirajući bolovi najčešće se javljaju 3-4 dana nakon vađenja zuba, osobito noću u ležećem položaju. Intenzivniji bol javlja se nakon traumatskih vađenja, kao i kod vađenja zuba u tijeku upalnih procesa.
Znate li da su predisponirajući čimbenici za pojavu bola:
• neadekvatna i nedovoljna ishrana?
• nedostatak vitamina E i D?
• neformiranje krvnog ugruška?
• otpadanje krvnog ugruška?
• inficiranost krvnog ugruška?
Pokidani nervni završeci izloženi su vanjskim mehaničkim, kemijskim i termičkim nadražajima ili su nadraženi toksinima bakterija.
Cilj liječenja
Prije uspostavljanja dijagnoze alveolitisa snima se RTG snimka alveole da se vidi nije li kojim slučajem ostao djelić korijena, nekog stranog tijela ili alveolarne kosti u rani, što može uzrokovati bol. Cilj liječenja alveolitisa jest formiranje novog ugruška koji treba ispuniti gotovo cijelu alveolu.
Zbog navedenih komplikacija, savjetujemo Vam da vađenje umnjaka ipak prepustite u najstručnije ruke, a to su ruke specijalista oralne kirurgije koji je u tome stručnjak te ima vještine i poseban alat za vađenje umnjaka.